WPML Media Translation 3.1.1 - en to tr_TR translation catalogue (98 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-1/">WPML Media Translation 3.1.1 release notes</a>
tr_TR: Farklı dillerdeki içerikler için farklı görseller göster | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Belgeler</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-1/">WPML Media Translation 3.1.1 sürüm notları</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
tr_TR: Özel alan çevirilerindeki medya URL'leri çevriliyor: %s

en: %d left
tr_TR: %d kaldı

en: done!
tr_TR: tamamlandı!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
tr_TR: Özel alan çevirilerindeki medya URL'leri çevrilemedi: Lütfen tekrar deneyin (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
tr_TR: Yazı çevirilerindeki medya URL'leri çevriliyor: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
tr_TR: Yazı çevirilerindeki medya URL'leri çevrilemedi: Lütfen tekrar deneyin (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
tr_TR: Dize çevirilerindeki medya URL'leri çevriliyor: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
tr_TR: Dize çevirilerindeki medya URL'leri çevrilemedi: Lütfen tekrar deneyin (%s)

en: Started...
tr_TR: Başlatıldı...

en: Media Translation
tr_TR: Medya çevirisi

en: Failed to load the image editor
tr_TR: Görsel düzenleyici yüklenemedi

en: Invalid nonce
tr_TR: Geçersiz nonce

en: You are not allowed to edit this item.
tr_TR: Bu öğeyi düzenlemenize izin verilmiyor.

en: Running setup...
tr_TR: Kurulum çalıştırılıyor...

en: Setup complete!
tr_TR: Kurulum tamamlandı!

en: Setup in progress: %d%% complete...
tr_TR: Kurulum devam ediyor: %d%% tamamlandı...

en: WPML &raquo; Media Translation
tr_TR: WPML &raquo; medya çevirisi

en: WPML &raquo; Translation Management
tr_TR: WPML &raquo; çeviri yönetimi

en: Translating Media
tr_TR: Medya çeviriliyor

en: There are two ways for you to translate Media:
tr_TR: Medyayı çevirmenin iki yolu vardır:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
tr_TR: Görsellerinizi ve diğer medya dosyalarınızı çevirmek için %s sayfasındaki panoyu kullanın.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
tr_TR: Medya içeren sayfaları çeviri için göndermek üzere %s sayfasındaki panoyu kullanın.

en: Learn more about WPML Media Translation
tr_TR: WPML Medya Çevirisi hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Save media translation
tr_TR: Medya çevirisini kaydet

en: Scan complete!
tr_TR: Tarama tamamlandı!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
tr_TR: buraya

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
tr_TR: %1$s kurulumu neredeyse tamamlandı. Kurulumu bitirmek için %2$s tıklayın.

en: Setup required
tr_TR: Kurulum gerekli

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
tr_TR: WPML Medya Çevirisi'nin tam olarak çalışması için, WordPress kurulumunuzdaki toplam yazı sayısına bağlı olarak sadece birkaç dakika süren bu kurulumu çalıştırmanız gerekir.

en: Finish setup
tr_TR: Kurulumu bitir

en: Filter by date
tr_TR: Tarihe göre filtrele

en: All dates
tr_TR: Tüm tarihler

en: Filter by translation status
tr_TR: Çeviri durumuna göre filtrele

en: All translation statuses
tr_TR: Tüm çeviri durumları

en: Media file not translated
tr_TR: Medya dosyası çevrilmedi

en: Translated media uploaded
tr_TR: Çevrilmiş medya yüklendi

en: Translation in progress
tr_TR: Çeviri devam ediyor

en: Needs media file translation
tr_TR: Medya dosyası çevirisi gerekiyor

en: Filter by language
tr_TR: Dile göre filtrele

en: Any language
tr_TR: Herhangi bir dil

en: Search Media:
tr_TR: Medya ara:

en: Title, caption or description
tr_TR: Başlık, açıklama veya tanım

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Original language
tr_TR: Orijinal dil

en: Media Type
tr_TR: Medya türü

en: Copied media
tr_TR: Kopyalanan medya

en: Connected media
tr_TR: Bağlı medya

en: This media text is a copy
tr_TR: Bu medya metni bir kopyadır

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
tr_TR: Blok Düzenleyici, Divi Görsel modülü veya WooCommerce ürün görselleri gibi bazı oluşturucular, görseli eklediğiniz anda görsel metinlerini (alt, açıklama, başlık) çevirilere kopyalar. Her çeviri daha sonra bu metinlerin kendi kopyasını tutar. Buradaki çevirileri değiştirmek, mevcut çevirileri otomatik olarak güncellemez.

en: This is connected media text
tr_TR: Bu bağlı medya metnidir

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
tr_TR: Elementor, Beaver Builder, Cornerstone ve birçok galeri eklentisi gibi çoğu oluşturucu, bir sayfa yüklendiğinde Medya kütüphanesindeki metni işaret eder. Buradaki metinleri güncellediğinizde, her sayfa (ve çevirileri) değişiklikleri anında yansıtacaktır.

en: This media text is both copied and connected
tr_TR: Bu medya metni hem kopyalanmış hem de bağlıdır

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
tr_TR: Buradaki medya metinlerini güncellediğinizde, her sayfa (ve çevirileri) değişiklikleri anında yansıtacaktır.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
tr_TR: Bu medyanın metinleri otomatik olarak çevrildi ve bunları buradan düzenleyemezsiniz. Bunun yerine, bu görselin eklendiği sayfanın çevirisini düzenlemek için Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ni kullanın.

en: No attachments found
tr_TR: Ek bulunamadı

en: Add media file translation
tr_TR: Medya dosyası çevirisi ekle

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
tr_TR: %s çevirisini düzenle

en: Original:
tr_TR: Orijinal:

en: Translation:
tr_TR: Çeviri:

en: File
tr_TR: Dosya

en: Name
tr_TR: Ad

en: Caption
tr_TR: Açıklama

en: Alt text
tr_TR: Alternatif metin

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Copy from original
tr_TR: Orijinalden kopyala

en: Upload translated media file
tr_TR: Çevrilmiş medya dosyasını yükle

en: Use a different file
tr_TR: Farklı bir dosya kullan

en: Revert to original
tr_TR: Orijinale geri dön

en: Restore original media file
tr_TR: Orijinal medya dosyasını geri yükle

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
tr_TR: Burada metinde yapacağınız hiçbir değişiklik, bu medyanın web sitenizdeki önceki yayınlarını etkilemeyecektir. Bu düzenlenmiş sürüm yalnızca kütüphaneden gömülmek üzere seçerseniz görünecektir.

en: Not translated
tr_TR: Çevrilmedi

en: In progress
tr_TR: Devam ediyor

en: Translated
tr_TR: Çevrildi

en: Needs translation
tr_TR: Çeviri gerekiyor

en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

en: of
tr_TR: nın

en: First page
tr_TR: İlk sayfa

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Next page
tr_TR: Sonraki sayfa

en: Last page
tr_TR: Son sayfa

en: Close
tr_TR: Kapat

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
tr_TR: Yüklediğiniz medya, bu çevrilmiş yazılarda değiştirildi:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
tr_TR: Aynı medya başka yazılarda da kullanılıyor olabilir. Taramak ve değiştirmek ister misiniz?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
tr_TR: Yüklediğiniz medya, gelecekteki yazı çevirilerinde kullanılacaktır. Aynı medya zaten mevcut yazılarda da kullanılıyor olabilir. Şimdi taramak ve değiştirmek ister misiniz?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
tr_TR: Özellikle bu medyayı içeren içeriği tara (daha hızlı)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
tr_TR: Çevirdiğim medya dosyalarından herhangi birini içeren içeriği tara (daha uzun sürer)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
tr_TR: Tara ve Değiştir

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
tr_TR: WPML Medya Çevirisi, her yöneticinin ve atanmış çevirmenin e-posta adresini ve adını, ayrıca içeriğin kendisini Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ne ve kullanılan çeviri hizmetlerine gönderecektir.

en: Setting language to media: done!
tr_TR: Medyaya dil ayarlanıyor: tamamlandı!

en: Upgrade required
tr_TR: Yükseltme gerekli

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
tr_TR: %1$sWPML Medya%2$s veritabanının güncellenmesi gerekiyor. Lütfen güncelleyiciyi çalıştırın ve tamamlanana kadar sekmeyi açık bırakın.

[ctx: Update button label]
en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Reset new content duplication settings
tr_TR: Yeni içerik çoğaltma ayarlarını sıfırla

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
tr_TR: Eklerin çeviri durumu güncelleniyor: %d kaldı.

en: Update complete!
tr_TR: Güncelleme tamamlandı!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
tr_TR: WPML Medya etkin ancak etkili değil. Çalışması için <a href="%s">WPML</a> gereklidir.
