WPML Media Translation 3.1.1 - en to pt_PT translation catalogue (97 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-1/">WPML Media Translation 3.1.1 release notes</a>
pt_PT: Mostrar imagens diferentes para conteúdo em diferentes idiomas | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentação</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-1/">WPML Media Translation 3.1.1 notas de lançamento</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
pt_PT: A traduzir URLs de multimédia em traduções de campos personalizados: %s

en: %d left
pt_PT: %d restantes

en: done!
pt_PT: concluído!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
pt_PT: A tradução de URLs de multimédia em traduções de campos personalizados falhou: Tente novamente (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
pt_PT: A traduzir URLs de multimédia em traduções de publicações: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
pt_PT: A tradução de URLs de multimédia em traduções de publicações falhou: Tente novamente (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
pt_PT: A traduzir URLs de multimédia em traduções de cadeias: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
pt_PT: A tradução de URLs de multimédia em traduções de cadeias falhou: Tente novamente (%s)

en: Started...
pt_PT: Iniciado...

en: Media Translation
pt_PT: Tradução de multimédia

en: Failed to load the image editor
pt_PT: Falha ao carregar o editor de imagens

en: Invalid nonce
pt_PT: Nonce inválido

en: You are not allowed to edit this item.
pt_PT: Não tem permissão para editar este item.

en: Running setup...
pt_PT: A executar a configuração...

en: Setup complete!
pt_PT: Configuração concluída!

en: Setup in progress: %d%% complete...
pt_PT: Configuração em curso: %d%% concluída...

en: WPML &raquo; Media Translation
pt_PT: WPML &raquo; tradução de multimédia

en: WPML &raquo; Translation Management
pt_PT: WPML &raquo; gestão de traduções

en: Translating Media
pt_PT: A traduzir multimédia

en: There are two ways for you to translate Media:
pt_PT: Existem duas formas de traduzir multimédia:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
pt_PT: Utilize o painel de controlo na página %s para traduzir as suas imagens e outros ficheiros de multimédia.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
pt_PT: Utilize o painel de controlo na página %s para enviar páginas que contenham multimédia para tradução.

en: Learn more about WPML Media Translation
pt_PT: Saiba mais sobre o WPML Media Translation

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Save media translation
pt_PT: Guardar tradução de multimédia

en: Scan complete!
pt_PT: Análise concluída!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
pt_PT: aqui

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
pt_PT: A configuração do %1$s está quase concluída. Clique %2$s para concluir a configuração.

en: Setup required
pt_PT: Configuração necessária

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
pt_PT: Para que o WPML Media Translation funcione totalmente, precisa de executar esta configuração, que leva apenas alguns momentos, dependendo do número total de publicações na sua instalação do WordPress.

en: Finish setup
pt_PT: Concluir configuração

en: Filter by date
pt_PT: Filtrar por data

en: All dates
pt_PT: Todas as datas

en: Filter by translation status
pt_PT: Filtrar por estado de tradução

en: All translation statuses
pt_PT: Todos os estados de tradução

en: Media file not translated
pt_PT: Ficheiro de multimédia não traduzido

en: Translated media uploaded
pt_PT: Multimédia traduzida carregada

en: Translation in progress
pt_PT: Tradução em curso

en: Needs media file translation
pt_PT: Precisa de tradução de ficheiro de multimédia

en: Filter by language
pt_PT: Filtrar por idioma

en: Any language
pt_PT: Qualquer idioma

en: Search Media:
pt_PT: Pesquisar multimédia:

en: Title, caption or description
pt_PT: Título, legenda ou descrição

en: Filter
pt_PT: Filtrar

en: Original language
pt_PT: Idioma original

en: Media Type
pt_PT: Tipo de multimédia

en: Copied media
pt_PT: Multimédia copiada

en: Connected media
pt_PT: Multimédia ligada

en: This media text is a copy
pt_PT: Este texto de multimédia é uma cópia

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
pt_PT: Alguns construtores, como o Editor de Blocos, o módulo de Imagem Divi ou as imagens de produtos WooCommerce, copiam os textos da imagem (alt, legenda, título) para as traduções assim que a imagem é inserida. Cada tradução mantém a sua própria cópia desses textos. Alterar as traduções aqui não irá atualizar automaticamente essas traduções existentes.

en: This is connected media text
pt_PT: Este é um texto de multimédia ligado

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
pt_PT: A maioria dos construtores, como Elementor, Beaver Builder, Cornerstone e muitos plugins de galeria, simplesmente apontam para o texto na biblioteca de multimédia sempre que uma página é carregada. Quando atualiza os textos aqui, todas as páginas (e as suas traduções) refletirão instantaneamente as alterações.

en: This media text is both copied and connected
pt_PT: Este texto de multimédia é copiado e ligado

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
pt_PT: Quando atualiza os textos de multimédia aqui, todas as páginas (e as suas traduções) refletirão instantaneamente as alterações.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
pt_PT: Os textos desta multimédia foram traduzidos automaticamente e não pode editá-los aqui. Em vez disso, utilize o Editor de Tradução Avançado para editar a tradução da página onde esta imagem está inserida.

en: No attachments found
pt_PT: Nenhum anexo encontrado

en: Add media file translation
pt_PT: Adicionar tradução de ficheiro de multimédia

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
pt_PT: Editar tradução de %s

en: Translation:
pt_PT: Tradução:

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: Name
pt_PT: Nome

en: Caption
pt_PT: Legenda

en: Alt text
pt_PT: Texto alternativo

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Copy from original
pt_PT: Copiar do original

en: Upload translated media file
pt_PT: Carregar ficheiro de multimédia traduzido

en: Use a different file
pt_PT: Utilizar um ficheiro diferente

en: Revert to original
pt_PT: Reverter para o original

en: Restore original media file
pt_PT: Restaurar ficheiro de multimédia original

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
pt_PT: Quaisquer alterações que faça ao texto aqui não afetarão quaisquer publicações anteriores desta multimédia no seu website. Esta versão editada só aparecerá se a selecionar da biblioteca para ser incorporada.

en: Not translated
pt_PT: Não traduzido

en: In progress
pt_PT: Em curso

en: Translated
pt_PT: Traduzido

en: Needs translation
pt_PT: Precisa de tradução

en: Navigation
pt_PT: Navegação

en: of
pt_PT: de

en: First page
pt_PT: Primeira página

en: Previous page
pt_PT: Página anterior

en: Next page
pt_PT: Próxima página

en: Last page
pt_PT: Última página

en: Close
pt_PT: Fechar

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
pt_PT: A multimédia que carregou foi substituída nestas publicações traduzidas:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
pt_PT: A mesma multimédia pode ser utilizada noutras publicações também. Deseja analisar e substituí-la?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
pt_PT: A multimédia que carregou será utilizada em futuras traduções de publicações. A mesma multimédia pode ser utilizada em publicações já existentes. Deseja analisar e substituí-la agora?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
pt_PT: Analisar conteúdo que tenha especificamente esta multimédia (mais rápido)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
pt_PT: Analisar conteúdo que tenha qualquer um dos ficheiros de multimédia que traduzi (demora mais tempo)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
pt_PT: Analisar e substituir

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
pt_PT: O WPML Media Translation enviará o endereço de e-mail e o nome de cada gestor e tradutor atribuído, bem como o próprio conteúdo, para o Editor de Tradução Avançado e para os serviços de tradução que são utilizados.

en: Setting language to media: done!
pt_PT: A definir idioma para multimédia: concluído!

en: Upgrade required
pt_PT: Atualização necessária

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
pt_PT: A base de dados do %1$sWPML Media%2$s precisa de ser atualizada. Execute o atualizador e mantenha o separador aberto até que seja concluído.

[ctx: Update button label]
en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Reset new content duplication settings
pt_PT: Repor as novas definições de duplicação de conteúdo

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
pt_PT: A atualizar o estado de tradução dos anexos: %d restantes.

en: Update complete!
pt_PT: Atualização concluída!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
pt_PT: O WPML Media está ativado, mas não é eficaz. Requer <a href="%s">WPML</a> para funcionar.
